Μουντιάλ: Γερή σφαλιάρα της ηρωϊκής Ιαπωνίας στους φιλόδοξους αλλά φλύαρους Γερμανούς. Τους ταπείνωσε στο β’ ημίχρονο με 2-1 !!!

Γερό κάζο στο Μουντιάλ του Κατάρ και για την ομάδα του Φλικ, που με άμυνα για… κλάματα έχασε με 2-1 από τους ταχύτατους & ρομαλέους Ασιάτες.

Μουντιάλ 2022:    Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Ιαπωνία, η οποία επικράτησε 2-1 της Γερμανίας με ανατροπή στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον Ε’ όμιλο της διοργάνωσης.

«Σκυτάλη» από την Αργεντινή πήραν τα «πάντσερ» καθώς έπεσαν θύμα έκπληξης στην πρεμιέρα τους στο Μουντιάλ 2022, γνωρίζοντας την ήττα, με τον ίδιο τρόπο, ήτοι με ανατροπή από τους Ιάπωνες. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ασάνο, ο οποίος λίγο πριν το φινάλε του αγώνα σημείωσε ένα εξαιρετικό τέρμα, δίνοντας το «τρίποντο» στους Ασιάτες.

Ο Γκουντογκάν ήταν αυτός που είχε ανοίξει το σκορ για τη «νασιονάλμανσαφτ» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Ιαπωνία με αντεπίθεση διαρκείας έφερε τούμπα το ματς.

Ο Ντόαν έφερε το ματς στα ίσια (1-1) στο 75’ και ο Ασάνο στο 84’ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του «ανατέλλοντος ηλίου».